Kielich Pitagorasa to najpopularniejsza pamiątka z greckiej wyspy Samos. Co jest w nim wyjątkowego, jak działa i dlaczego nazywany jest kubkiem sprawiedliwości? Zapraszamy na krótki film z kubkiem Pitagorasa w roli głównej.

Wybierając grecką wyspę Samos na tygodniowy urlop nie mieliśmy pojęcia, że urodził się tam Pitagoras. W porcie w miejscowości Pithagorio możecie znaleźć jego pomnik. Ale na Samos można także znaleźć jeden z wynalazków Pitagorasa: Kubek Sprawiedliwości.

Zasada jego działania jest pokazana na poniższym obrazku:

640px-Physagorian_Pythagoras_Greedy_Tantalus_cup_05.svg

źródło: Wikipedia

Na obrazku jest przekrój pustego kielicha.

Na obrazku B naczynie wypełnione jest płynem do „bezpiecznej” linii zaznaczonej w jego wnętrzu. Z taką ilością płynu można pić jak ze zwyczajnego kubka.

Rysunek C pokazuje co dzieje się, kiedy cieczy przekroczy wskazany poziom. W kolumnie znajdującej się w środku naczynia zaczyna przelewać się płyn. Grawitacja powoduje, że na zewnątrz wylewana jest cała zawartość naczynia – aż do dna (rys. D).

Naczynia były powszechnie używane podczas oblężenia Samos, kiedy woda (i wino) były racjonowane. Kielichy lub kubki Pitagorasa umożliwiały równy podział. A jeśli ktoś był chciwy i nalewał więcej, cała zawartość naczynia się wylewała i nie dostawał nic.

Obecnie na Samos kielichy można kupić i przywieźć do domu jako pamiątkę – wytwarzają je lokalni rzemieślnicy.

Pilibyście wino z takich kieliszków?